Czyszczenie komputera

Witam w moim kolejnym poradniku. Mam nadzieję że WAS zaciekawi i zainspiruje do dbania o własne komputery PC i laptopy.

Komputer dotarł do mnie w stanie bardzo dobrym oczywiście zewnętrznym.
Po dokonaniu wywiadu okazało się że komputer ma około 9 lat, głośno pracuje i jak młodzi to mówią „muli się”.
Przystąpiłem do pierwszych oględzin wnętrza obudowy komputera i okazało się że wymaga gruntownego czyszczenia obudowy jak i wszystkich wentylatorów.

przód obudowy po zdjęciu przedniego panelu zdj.1

przód obudowy po zdjęciu przedniego panelu zdj.2

wentylator przedni obudowy

wentylator przedni i tylni obudowy razem

wentylator przedni obudowy i karta graficzna

wentylator procesora

wentylator zasilacza po zdjęciu obudowy

wentylator tylny obudowy z bliska

cooler karty graficznej

– Jak widzicie wnętrze obudowy jak i wszystkie wentylatory wymagały gruntownego wyczyszczenia i dodatkowo nasmarowania (na szczęście dla klienta łożyska były jeszcze w dobrej kondycji – firmy AEROCOOL). Przedni i tylny wentylator odpowiadają za dobrą cyrkulację powietrza wewnątrz obudowy i powinny być co najmniej 12cm średnicy i firmowe. Należy je również czyścić co najmniej raz na 18 miesięcy lub w zależności od zakurzenia.
– koniecznością był demontaż coolera karty graficznej i jego solidne czyszczenie i smarowanie (chłodzenie karty graficznej jest bardzo ważne i należy dbać aby było regularnie co najmniej raz w roku czyszczone…dlaczego jest to ważne?!… dowiecie się z kolejnej relacji naprawy komputera PC)
dobre chłodzenie zasilacza komputera  jest elementarną zasadą prawidłowej pracy podzespołów komputerowych. Tutaj również wymogiem był demontaż obudowy zasilacza i wentylatora jego solidne czyszczenie i nasmarowanie. (zdarza się że ten wentylator nieraz jest wymieniany na nowy – w tym przypadku nie było takiej potrzeby chociaż zasilacz tzw budżetowy w dobrym stanie)
– zabrałem się w kolejnym kroku do oczyszczenia coolera na procesorze. Jego prawidłowa praca jest bardzo ważna – chłodzi procesor ale kiedy słabo chłodzi procesor powoduje niestabilną jego pracę (procesor obniża taktowanie). Nieuważny demontaż coolera grozi jego uszkodzeniem szczególnie w tym przypadku s.775. Bardzo ważną czynnością którą wykonałem było nałożenie nowej pasty chłodzącej na procesor.
– czyszczenie wnętrza obudowy specjalną końcówką do kompresora (kompresor tylko olejowy!… właściwe ciśnienie wylotu powietrza! – można uszkodzić podzespoły!)
Po tych czynnościach tak to wygląda:

po czyszczeniu

po czyszczeniu

po czyszczeniu

po czyszczeniu

po czyszczeniu

po czyszczeniu

po czyszczeniu

– następną czynnością była reinstalacji systemu Windows oraz dodatkowego oprogramowania (klient posiadał oryginalne oprogramowanie!)

WYMIENIONE W PORADNIKU CZYNNOŚCI MOŻECIE WYKONAĆ OCZYWIŚCIE WE WŁASNYM ZAKRESIE
… ale ZAPRASZAM do mojego serwisu na wykonanie takiej naprawy.
Koszt wykonania takiej usługi jest niewielki w porównaniu z osiągniętymi efektami!

Dziękuję za uwagę i ZAPRASZAM DO SKLEPU!